قالب پرشین بلاگ


معماری مست
مقالات معماری
مجتمع فرهنگی سینمایی تفریحی دزفول

 

نام و تاریخچه

 

n      براساس کتاب شهرهای ایران نوشته ایرج افشار، دزفول شهری است که قدمت تاریخی آن به چندین هزار سال پیش می‌رسد. «دزپل» یا «دژپل» را در اصطلاح محلی دزفیل و دژپیل گویند و مُعرب آن دسفول است. دزفول در زمان ساسانیان همزمان با ساختن پل در کنار آن بر روی دز به منظور برقراری ارتباط بین پایتخت جدید یعنی جندی شاپور و شوشتر بنا شده‌است. دز به معنی قلعه می‌باشد و احتمالا نام دزفول یا دزیل از نام همان پل مشتق شده ‌است. به گفته حمدالله مستوفی در معجم البلدان نام دزفول عربی شده واژه «دژپل» است که خود متشکل از دو واژه «دژ» و «پل» می‌باشد. دزفول در گویش محلی به نام‌های دسویل (desvil) دزفیل (dezfil)، دسپیل (despil) و دٍسفیل (desfil) نیز خوانده می‌شود. یکی از نام‌های دزفول اندامش بوده‌است و نام اندیمشک (صالح آباد سابق) از این نام مشتق شده‌است.

شهر دزفول در روی تپه‌ای به ارتفاع ۲۱۰ متر از رودخانه بنا شده و سرداب‌های عمیق دارد. مردم ساکن جندیشاپور پس از ویرانی این شهر توسط الوار به کناره رود دز مهاجرت کردند و بنای شهر دزفول کنونی را پایه ریزی کردند. دزفول از هجوم مغول محفوظ ماند. در طول تاریخ بعد از اسلام دزفول گاهی آباد و گاهی ویران گردید اما پیشرفت واقعی آن همزمان با بنای سد دز توسط ایتالیایی‌ها در ۳۰ سال اخیر به وجود آمد.

مجتمع فرهنگی سینمایی تفریحی دزفول:

n      این مجتمع دارای سالن های مجزای نمایش و واحدهای مربوطه و غرفه هایی جداگانه و نیز دارای سالن نمایش فیلم و کارگاه فیلم سازی، سفال سازی و ... است.

n      وجود امکانات رفاهی و تفریحی و رستوران، چایخانه سنتی و غرفه عرضه صنایع دستی از جمله قسمت های مورد توجه این مرکز است.

n       اين مجتمع به دليل برخورداري از ويژگي هاي خاص معماري و رنگ و بوي معماري ايراني- اسلامي و استفاده از آجرنماها و كاشي هاي لعابي در تمام ساختمان و همچنين كاربرد بادگيرهاي مدرن و استفاده از سقف هاي گنبدي جديد از سازه هاي زيبا و ارزشمند ساخته شده در خوزستان است.

شايان ذكر است: مجتمع فرهنگي- سينمايي دزفول به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و به وسيله يك تيم خبره طراحي و در سال 1372 به بهره برداري رسيد و اين بناي ارزشمند تا سال 1380 نيز از فعاليت هاي قابل توجهي برخوردار بود.

 اما ...

 n      این مرکز طی چند سال اخیر علیرغم وجود امکانات خوب متروکه شده و داشتن بدهی به ادارات برق، آب و فاضلاب و مخابرات و سایر هزینه ها باعث شده که آب، برق و تلفن این مرکز قطع شود و مجموعه به صورت متروکه باقی بماند و متاسفانه بسیاری از امکانات آن نیز به سرقت رفته که سرانجام با تلاش مسوولان مربوطه و شهرداری دزفول عملیات بازسازی و ترمیم آن انجام و با حمایت های مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و نماینده دزفول،مجتمع سينمايي پس از گذشت 5 سال تعطيلي در اسفندماه 86 بازگشايي شد.

n      پوركياني، رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي دزفول گفت: چندين ويژه برنامه در اين مجتمع فرهنگي سينمايي برگزار مي شود.

n      وي افزود: بازسازي اين مجتمع دو سال به طول انجاميد كه در سال 1385اعتباري معادل 62 ميليون تومان و در سال 1386 نيز معادل 72 ميليون تومان به اين امر تخصيص يافت. وي تصريح كرد: ساختمان سينما هم كاملا مرمت شده و ما به دنبال تهيه فيلم براي پخش هستيم و در اولين فرصت اين كار نيز صورت مي گيرد.

فعالیت های انجمن های فرهنگی و هنری از جمله نمایش، قصه، شعر و ... در این مجموعه امکان مناسبی برای علاقمند به هنر در این منطقه بود که به دلیل تعطیل بودن چند سال از فضا و امکانات آن محروم بودند

  

مجتمع فرهنگی سینمایی تفریحی دزفول

 طراحی مجتمع:

 n      طرح مجتمع فرهنگی – سینمایی دزفول در سال ۶۶ از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول به معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد گردید . با پذیرفتن این طرح از سوی معاونت سینمایی و واگذاری زمین لازم از سوی شهرداری دزفول ، طراحی آن توسط مهندس فرهاد احمدی در سال ۱۳۶۶ انجام گرفت.

n      در سال ۶۷ عملیات پروژه فوق آغاز شد و سپس به صورت طرح ملی شناخته و بودجه آن از سوی دولت تأمین و با پی گیری و حمایت جدّی معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احداث گردید

n      مجتمع فرهنگی سینمایی تفریحی دزفول چند سال بعد به عنوان پروژه منتخب در جشنواره روروز در نروژ برگزیده گشت. این طرح از این بابت مورد توجه قرار گرفت که به ترتیبی منعکس کننده مفاهیم بنیادین این دیار در ایجاد فضا و استفاده از هندسه مالوف در ترکیب با مصالح بومی بود، در حالی که از احکام و فن آوری دوران معاصر (مدرن) بهره می گرفت. در واقع ساختمانی با ویژگی های منطقه ای بود که امکان درک جهانی را داشت.

 n      ساختار این طرح بر مسیری حلزونی و چرخان استوار بود که همراه با حرکت آب، از یک حیاط مربع بر سطح زمین آغاز شده ، با چرخشی از درون یک مخروط معکوس شفاف ، بر روی شیب رویی مدور به حیاطی هشت ضلعی در عمق زمین می رسید، تا با این ایهام داستان گذر انسان را از جهان مادی به بهشت متمثل سازد. نقشه ساختمان از پردازش یک شمسه در سه بعد به دست آمده و بادگیری های چهارگانه پرّان در اطراف این حیاط بهشتی، نیز نوعی نگاه به آسمان را تشدید می نمود . در این طرح پشت بام های ساختمان، جزیی از محوطه و تداوم درون ساختمان به بیرون تلقی شده و بدنه چند لایه ساختمان به تدریج عرصه های درونی باز و بسته را تعریف می کند. نمای یکپارچه آجری خارجی که در بخش هایی با سطوح ساروج سفید ترکیب گردیده ، در نقاطی با جوئک هایی از کاشی فیروزه ای و لاجوردی در نقش گره در هم آمیخته و با ایجاد سوراخ های لانه کبوتری در لبه های پشت بام ها به نوعی با معماری منطقه قرابت یافته است.

n      این در حالیست که بخش اعظم ساختمان در مخزن بزرگی از بتون در داخل زمین قرار گرفته و سازه ساختمان به صورت ترکیبی از فولاد و بتون و سقف تالارها از تاوه های پیش ساخته استفاده شده که در اغلب فضاها به صورت نمایان دیده می شود و در نتیجه بدین ترتیب به اصول فروتنی و صداقت پاسخ گفته شده است. در این طرح و نیز دیگر طرح ها به نوعی از تعاریف متداوال فاصله گرفته شده و مرکز فضا تهی و به جای ماده از فضا انباشته شده است.

n      این مجتمع دارای سالن های مجزای نمایش و واحدهای مربوطه و غرفه هایی جداگانه و نیز دارای سالن نمایش فیلم و کارگاه فیلم سازی، سفال سازی و … است.

n      وجود امکانات رفاهی و تفریحی و رستوران، چایخانه سنتی و غرفه عرضه صنایع دستی از جمله قسمت های مورد توجه این مرکز است

n      این مجتمع به دلیل برخورداری از ویژگی های خاص معماری و رنگ و بوی معماری ایرانی- اسلامی و استفاده از آجرنماها و کاشی های لعابی در تمام ساختمان و همچنین کاربرد بادگیرهای مدرن و استفاده از سقف های گنبدی جدید از سازه های زیبا و ارزشمند ساخته شده درخوزستان است.

 

مجتمع فرهنگی سینمایی تفریحی دزفول

n   بخشهای مجتمع فرهنگی – سینمایی دزفول

 n      ۱٫ بخش ارائه آثار : شامل دو سالن کوچک و بزرگ که یکی برای نمایش فیلم و اجرای تئاتر طراحی شده با سالن انتظار و گالریهای مربوطه برای ارائه آثار هنری به صورت نمایشگاه .
۲٫ بخش اطلاعات شامل کتابخانه و اطلاع رسانی

 3٫ بخش آموزش : شامل آموزش هنرهای دستی و سنتی و هنرهای تصویری ، عکاسی و فیلم سازی .
۴٫ بخش خدمات شامل فروشگاهها، چاپخانه ، نمازخانه و فضاهای عمومی جهت گردهمایی هنرمندان و هنردوستان

 n      ۱٫ نمایش فیلم سینمایی که به طور مستمر در سالن شماره ۱ و۲ انجام می پذیرد .
۲٫ نمایش فیلم سینمایی و اجرای تئاتر در سالن شماره دو به صورت مستمر .
۳٫ برگزاری نمایشگاه های مختلف آثار هنری شتمل عکاسی ، طراحی ، نقاشی ، خطاطی ، صنایع دستی و ….. در گالریهای مجتمع

 n      ۴٫ نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی شامل ارائه و فروش تولیدات دست ساز زیبا و متنوع از هنرمندان سراسر کشور

 n      ۵٫ برگزاری کلاسهای آموزشی شامل قرآن ، معارف اسلامی ، خطاطی ، نقاشی ، عکاسی ، فیلمسازی ، سفالگری ، قالی بافی ، منبت کاری ، تئاتر ، شعر و ادبیات فارسی ، کپو بافی .
۶٫ برگزاری سمینارها و جشنواره های مختلف استانی ، منطقه ای و کشوری .
۷٫ رستوران مجتمع با غذاهای متنوع و سنتی در خدمت عموم مردم است .
مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول آمادگی خود را برای برگزاری سمینارها و کنگره ها و جشنواره های سراسری با امکانات پیشرفته صوتی تصویری و تسهیلات رفاهی عالی اعلام می کند
همچنین در زمینه عکاسی و فیلمسازی آمادگی خود را برای همکاری با هنرمندان محترم اعلام می دارد .

 

[ شنبه ۲۲ اسفند۱۳۸۸ ] [ ] [ رضا غیاث یگانه ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

مدیریت : مهندس رضا غیاث یگانه
با افتخار خدمتگزار فرزندان ایرانم
برای توانایی وبلاگ از مطالب وبلاگهای دیگه کمک گرفته شده است با تشکر از وبلاگ هایی که در این زمینه بمن کمک کردن
موضوعات وب
امکانات وب
بک لینک فا